Zielona Małpa: YouTube. Ulubione polskie kanały edukacyjne

wtorek, 29 listopada 2016

YouTube. Ulubione polskie kanały edukacyjne

Jestem osobą żądną wiedzy, dlatego gdy tylko trafiam na YouTube na nowy kanał, który zajmuje się edukacją, przeglądam go w całości i wchłaniam jak najwięcej informacji. Zdecydowaną zaletą takich kanałów jest to, że wiedza przekazywana jest w bardzo przystępny sposób, a osoba prowadząca nie przypomina w żadnym stopniu tej wrednej i wymagającej nauczycielki z matematyki. Jest zazwyczaj osobą uśmiechniętą i sympatyczną, co zawsze dodatkowo zachęca do oglądania jej filmów.


Na mojej liście subskrybowanych kanałów znajduje się całkiem sporo edukacyjnych, gdzie samo słowo edukacyjne rozumiem w taki sposób, że można się z nich dowiedzieć czegoś nowego, zrozumieć jakieś zjawisko i  Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami moimi ulubionymi polskimi kanałami edukacyjnymi.

SciFun
Brat AdBustera, którego zna chyba każdy. Z resztą, obaj prowadzą dość ciekawe kanały. Czasem współpracują. Pamiętam, że na ten kanał trafiłam przypadkiem i zauważyłam podobieństwo obu mężczyzn. I jak widać, nie myliłam się!
SciFun najczęściej podejmuje tematy i zagadnienia fizyczne, czyli to, co Zielona Małpa lubi najbardziej. Filmy nie mają ustalonej formy, niektóre są eksperymentami okraszonymi komentarzem, inne wywiadem, a pozostałe prezentacją bądź monologiem. Podoba mi się to, że wiele tematów podjętych przez prowadzącego pojawiło się w jakimś stopniu na studiach, choć często w bardziej skomplikowanej i, niestety, teoretycznej formie.


Polimaty
Radosław Kotarski, którego trudno nie kojarzyć, prowadzi na YouTube kanał o zróżnicowanej tematyce. Filmy mają dość jednorodną formę, co pozwala mieć pewne oczekiwania wobec twórcy.


Wydaje mi się, że Radek podejmuje raczej tematy związane z historią i językiem, ale zdarza mu się zahaczyć też o inne dziedziny. Ogromną zaletą filmów jest to, że są one nagrywane w różnych miejscach, często tematycznie, bądź klimatycznie związane z danym odcinkiem. Dodatkowo często opatrzone są one odpowiednimi zdjęciami. To, co podoba mi się w tym kanale, to traktowanie historii nie jako daty i nazwiska, ale wydarzenia i ludzie, jak to mówił mój nauczyciel tego przedmiotu w liceum.

Mówiąc Inaczej
Język polski bywa dla niektórych Polaków tak trudny, że popełniają oni pełno błędów ortograficznych, językowych, stylistycznych zarówno w formie pisanej jak i mówionej (pomijając ortograficzne w tej drugiej). Sama często mam ogromne problemy z ojczystym językiem, gdyż urodziłam się na Śląsku, w śląskiej rodzinie, która w domu mówi po śląsku. Właściwie, to kolejność w jakiej nauczyłam się języków jest taka: gwara śląska, język niemiecki, język polski, język angielski. Jak widać, polski jest na trzecim miejscu. Żeby było ciekawiej, to gwary nauczyłam się od rodziców i dziadków, języka niemieckiego z telewizji, polskiego z książek, a angielskiego z Internetu, oglądając seriale online bez lektora.
Wracając jednak do wątku głównego, Mówiąc Inaczej, jest kanałem zajmującym się właśnie naszym pięknym i jakże trudnym językiem polskim. Paulina, polonistka, próbuje nauczyć Polaków, jak poprawnie mówić po polsku.
Na ten kanał zerkam od czasu do czasu nadrabiając zaległości i dowiadując się, że jeszcze długa droga przede mną do pełnej poprawności językowej. I umysłowej.

Po Cudzemu
Język angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie i najbardziej wymaganym językiem obcym przez pracodawców. Arlena Witt uczy więc i pokazuje, że angielski wcale nie jest nudny, a brytyjski angielski niejednokrotnie różni się od amerykańskiego angielskiego czymś więcej niż akcentem.
Każdy odcinek skupia się na jakimś zwrocie, słowie, albo zjawisku językowym. Praktycznie każda myśl poparta jest przykładem z filmu lub muzyki, dzięki czemu możemy mieć pewność, że to nie bujda na resorach.

Uwaga! Naukowy Bełkot
W tym miejscu oryginalnie znajdowała się informacja, że niestety nie znam żadnego polskiego kanału edukacyjnego, który poruszałby tematy związane z chemią. Z błędu wyprowadził mnie mój chłopak, który często przegląda stronę JoeMonster, gdzie to trafił na kanał, o którego istnieniu nie wiedziałam. A jest to Uwaga! Naukowy Bełkot.

Kanał porusza głównie chemiczne i biologiczno-chemiczne wątki. Prowadzący, Dawid Myśliwiec, ma bardzo spokojny głos, nieco sepleni, lecz mimo to można zrozumieć każde słowo. Na kanale znajdziemy kilka serii, w tym Słowo na Sobotę, w której wyjaśniane jest znaczenie fantazyjnie brzmiących słów i ciekawych zwrotów. Inną serią jest Szybkie pytanie, szybka odpowiedź, gdzie znajdziemy odpowiedzi na pytania zadane przez widzów. Znajdziemy tu również rankingi oraz filmy z eksperymentami. Jeszcze nie zapoznałam się z całym kanałem, dlatego biegnę poszerzać wiedzę, a Was zapraszam do komentowania!

A Wy znacie jakieś ciekawe kanały, z których można wyjść trochę mądrzejszym? Podzielcie się w komentarzach!

Pozdrawiam,
Zielona Małpa